2016-06-10

"Dobra matka" Małgorzata Rogala

Wydawca: Czwarta Strona

Data wydania: 15 czerwca 2016

Liczba stron: 352

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Cena det.: 36,90 zł

Tytuł recenzji: Kolejne dylematy Górskiej

Małgorzata Rogala w swej ostatniej powieści "Zapłata" pozostawiła nas z kilkoma pytaniami, na które nie mogliśmy znaleźć odpowiedzi. „Dobra matka” to kontynuacja losów dzielnej aspirant Agaty Górskiej nawiązująca do sygnalizowanego w poprzedniej książce lęku bohaterki i do traumatycznego wspomnienia z dzieciństwa, z którym wciąż nie mogła się uporać. Rogala pozwoli swej powieściowej policjantce odnaleźć wreszcie ulgę, gdy mroczne zdarzenia sprzed lat doczekają się pewnej sprawiedliwości. Ale ta książka to przede wszystkim opowieść o tych wszystkich kobietach, którym niedane jest zaznać owej sprawiedliwości, bo utknęły w obawach i znalazły się w bardzo niesprawiedliwych okolicznościach losu. Proza bardzo dynamiczna, mocno angażująca emocjonalnie. Opowieść o kilku rodzajach krzywd i przemocy, których doświadczają kobiety. Także książka ostrzeżenie, bo po lekturze niejedna czytelniczka zawaha się, nim udostępni kolejne zdjęcie swojej pociechy na portalu społecznościowym. Dlaczego matki pokazujące światu radość swego rodzicielstwa znajdą się na celowniku seryjnego zabójcy? Rogala doskonale stopniuje napięcie, zwodzi naszą czujność, oddala ją od sedna sprawy, ale cały czas każe czuć pod skórą puls codzienności, w której Agata Górska ze swym partnerem Sławkiem Tomczykiem będą tropić mordercę kobiet – ofiar nieświadomych tego, za co wydano na nie wyrok śmierci.

Agata i Justyna mogą wieść spokojne życie po dramatycznych wydarzeniach nakreślonych w „Zapłacie”. Tymczasem pojawia się kolejna znajoma Górskiej, która będzie oczekiwać od niej pomocy. Helena jest luksusową prostytutką, specjalistką od biżuterii, uciekinierką przed radomską szarzyzną oraz opresyjnym ojcem. Lena wyznaczyła sobie życiowy azymut i podąża konsekwentnie wybraną drogą. Wikła się jednak w sieć niebezpiecznych zależności, które z czasem staną się czytelne dla Agaty Górskiej podejmującej się śledztwa w sprawie zamordowania przyjaciółki Leny. Mieszkająca obok Paulina Zdunek zostaje zastrzelona w Lesie Kabackim. Ta śmierć szokuje wszystkich, bo ofiara była lubiana przez otoczenie. Tyle tylko, że w świecie realnym niewielu – poza Leną – wiedziało, jaka naprawdę jest Paulina. Wiedział o tym za to świat wirtualny. Denatka dzieliła się każdą częścią swego życia oraz radością z posiadania córki, którą fotografowała i pokazywała internetowym znajomym. Paula dodatkowo uwikłała się w ponurą aferę stręczycielską. Cena jej marzeń o lepszym życiu okazała się za wysoka. Dziewczyna z impetem uderzyła o twardy bruk codzienności, kiedy okazało się, że lepsze życie nie będzie jej dane. Nie spodziewała się, że dana jest zostanie śmierć. Lena przerażona jest nagłym odejściem przyjaciółki, ale także tym, czym stało się jej własne życie. Czy Agata Górska będzie w stanie ocalić przynajmniej ją?

Rogala odbiega od zasadniczego śledztwa, prowadząc nas celowo na manowce i każąc śledzić pewną obyczajową aferę, zamiast podążać śladami mordercy. Zagrożone kobiety mają zaskakująco wielu znajomych. Górska nie zapomniała, z jakim zaangażowaniem broniła kiedyś skrzywdzonych kobiet, i teraz przypomina sobie o tym, walcząc o ich godność. Tymczasem morderca czai się w ukryciu i planuje kolejne zabójstwo. Wysyła coś na kształt ostrzeżenia. Każe zastanowić się nad definicją dobrego macierzyństwa. Ocenia i obserwuje. Tkwi w nieukojonym żalu i po latach szuka zemsty, która nie daje mu żadnej satysfakcji. Dobra matka” to bowiem powieść kryminalna o krzywdach wyrządzonych w przeszłości i o tym, w jaki sposób rzutują one potem na postrzeganie świata. Zaburzona percepcja zabójcy ma swoje usprawiedliwienie. Tymczasem Agata Górska nie znajduje go dla mężczyzn zajmujących się stręczeniem kobiet.

To nie wszystkie sprawy, którymi zajmować się będzie policjantka na kartach tej książki. Zarówno autorka, jak i jej powieściowa bohaterka są w znakomitej formie – czyta się tę dynamiczną narrację z przekonaniem, iż znajdujemy się obok kobiet przepełnionych energią. „Dobra matka” jest książką, od której trudno się oderwać, bo każdy element skomplikowanej rzeczywistości wiąże się z kolejnym. Dzięki temu otrzymujemy wielowątkową opowieść o ludziach krzywdzących innych i podążających na drodze krzywdy ku coraz większej demoralizacji. Rogala portretuje cynicznych bohaterów w różnym wieku oraz skrzywdzone kobiety odnajdujące godność w walce o siebie. To również opowieść o tym, jak bardzo nieświadomi jesteśmy konsekwencji ujawniania treści własnego życia na portalach społecznościowych. Autorka portretuje złaknione odrobiny zainteresowania innych kobiety. Takie, które do świata wirtualnego przenoszą całą tę energię i szczerość, jakich brakuje im w codziennych relacjach z ludźmi. „Dobra matka” to książka o niebezpiecznym ekshibicjonizmie i o różnych rodzajach samotności. Także o tej z wyboru, bo Agata Górska z trudem akceptuje fakt, iż w jej życiu pojawił się cierpliwy mężczyzna chcący powalczyć o ich wspólną przyszłość…

Małgorzata Rogala ma tę pisarską umiejętność, która pozwala na bliższy związek z naznaczonymi trudnym życiem bohaterami. Agata Górska daje się lepiej poznać. Dzięki konfrontacji z demonami przeszłości ulega pewnej przemianie i widzimy ją w innym świetle. Jednocześnie jej biografia jest konstruowana w taki sposób, aby czytelnik nieznający wcześniejszych losów i książek doskonale odnalazł się w skomplikowanym świecie policjantki. Pośród niej Górskiej życzliwi ludzie oraz wiele dylematów. Górska musi się z nimi mierzyć szybko i dochodzić do właściwych wniosków. Czas gra na niekorzyść kolejnej potencjalnej ofiary, a morderca w „Dobrej matce” to ktoś, kogo zwyczajnie pomijamy w toku śledztwa, a kto przypomni się potem, gdy poznamy mroczne motywy jego postępowania. W centrum uwagi pozostaje jednak Agata Górska. Rogala w tej bohaterce skrywa swe nadzieje, że kobiecość to zawsze siła. To także fantazja o tym, że najlepsze w życiu wsparcie kobieta może otrzymać przede wszystkim od drugiej kobiety.


PATRONAT MEDIALNY

Brak komentarzy: